Jaki ekran wybrać do kina domowego?

Jaki ekran wybrać do kina domowego?

Asortymentekranów do kina domowego jest coraz bogatszy i zróżnicowany pod względem cenowym i jakościowym. W tym materiale skupię się na ekranach które będą wyposażeniem pomieszczenia, pełniącego także inne funkcje np. salonu lub jadalni. Ekrany do kina domowego, do pomieszczeń przeznaczonych wyłącznie do projekcji, to trochę inny temat i nim zajmiemy się innym razem.

Gdy wybraliśmy projektor, znamy jego wszystkie podstawowe parametry i możliwości umiejscowienia go w naszym pomieszczeniu, możemy przystąpić do wyboru ekranu. Ekran do kina domowego powinien posiadać proporcje takie, jak obraz z rzutnika, przy jego naturalnej rozdzielczości, czyli najbardziej popularny obecnie w kinie domowym format 16 do 9.

Ustalając szerokość ekranu należy, że nie powinna ona przekraczać 70% odległości między ekranem, a najbliższym widzem. Naturalnie jest to wartość przybliżona i może zależeć od indywidualnych preferencji. Wybierając miejsce na nasz ekran do kina domowego nie możemy zapomnieć żeby jego dolna krawędź nie była umieszczona wyżej niż 0,8 – 1 m. od posadzki.

W miarę naszych możliwości finansowych powinniśmy zadbać o to, aby nasz ekran do kina domowego posiadał czarne obramowanie obrazu. Wykorzystując właściwości ludzkiego oka, powoduje ono, że widzimy obraz jako bardziej kontrastowy i nasycony barwami. Ekran ramowy może opcjonalnie posiadać ramę pokrytą czarnym welurem, co potęguje efekt, pochłaniając wszelkie zbędne, jasne refleksy.

W ekranach rozwijanych problemem bywa utrzymanie idealnie płaskiej powierzchni, szczególnie w rejonie zewnętrznych, pionowych krawędzi. W miarę zużywania się ekranu, mają one tendencję do wywijania się do tyłu, bądź do przodu. Aby temu zapobiec, w droższych ekranach używa się linek do których zamocowane są pionowe krawędzie ekranu. Linki te, napinacze, zwijają się razem z ekranem. Ekrany ramowe z powodu całkowicie innej budowy, są definitywnie pozbawione tych mankamentów.

Decydując się, jaki materiał powierzchni projekcyjnej będzie posiadał nasz ekran do kina domowego, trzeba uwzględnić możliwości kontrolowania oświetlenia w pomieszczeniu projekcyjnym. Jeśli możemy je całkowicie zaciemnić, wybierzmy powierzchnię szarą. Kolor ten podkreśla kontrast i skuteczniej odwzorowuje kolory, charakteryzuje się jednak stosunkowo małym współczynnikiem odbicia (0,8-0,9).


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 52.100826, Długość geograficzna: 21.042772300000024

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 57 (ostatnio: 28.11.2020 18:57:12)

Podlinkuj wpis:
This entry was posted in unimak Sklepy internetowe, unimak Wyposażenie and tagged , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz