Silniki indukcyjne w liniach do bułek

Silniki indukcyjne w liniach do bułek

Przemysłowe linie do bułek mają zainstalowane często silniki indukcyjne, o odpowiednio dużej moc, które wymagają zastosowania układu rozruchu.

Rozruch silników indukcyjnych może się odbywać na kilka sposobów, do jednych z takich sposobów można z pewnością zaliczyć rozruch przez przełączenie gwiazda-trójkąt, gdzie moment rozruchowy silnika jest trzykrotnie mniejszy, można go więc sto­sować tylko w przypadkach, gdy silnik rusza przy małym obcią­żeniu.

Nieco inaczej dokonuje się rozruchu silników indukcyj­nych pierścieniowych, gdzie do trzech faz uzwojenia wirnika przez pierścienie śliz­gowe przyłączone są trzy opor­niki stanowiące rozrusznik sil­nika. Zaczepy tych trzech opor­ników są wyprowadzone do styków rozmieszczonych wzdłuż obwodu koła na płycie oporni­ka. Po stykach porusza się zwiernik regulujący opory wprowadzane do obwodu wir­nika. W położeniu zerowym obwód wirnika jest otwarty. Rozruch silnika przeprowadza się w sposób następujący: zamyka się wyłącznik silnika, na­stępnie, przez obrót korby zwiernika do pierwszych styków, wprowadza się do obwodu wirnika opory. W miarę wzrastania prędkości obrotowej wirnika silnika zainstalowanego w linii do bułek jakie można zobaczyć na serwisiegdzie sa opisane maszyny do produkcji bułek stopniowo przesuwa się zwiernik, zmniejszając w ten sposób opór w obwodzie wirnika. Po osiąg­nięciu obrotów znamionowych zwiernik ustawia się w położeniu, przez co wyłącza się opory i następnie zwiera się pierścienie silnika.

Wprowadzenie oporu czynnego do obwodu wirnika spowoduje nie tylko zmniejszenie prądu rozruchu silnika do wartości tylko około 2-krotnie większej od prądu znamionowego, ale również zwiększenie momentu rozruchowego.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 46 (ostatnio: 28.04.2021 15:13:45)
  • yahoo: 2 (ostatnio: 14.03.2016 16:15:50)

Podlinkuj wpis:
This entry was posted in unimak Narzędzia and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz