Układy przekształcające w układach sterowania witryn chłodniczych

Układy przekształcające w układach sterowania witryn chłodniczych

Układami przekształcającymi są najczęściej układy zamieniające np. impulsy prosto­kątne na impulsy szpilkowe lub falę sinusoidalną na falę prostokątną. W rzeczywistości generatory elektroniczne nie mają przełącznika i nie wymagają rozruchu za pomocą generatora zewnętrznego.

Rozruch generatora elektronicznego następuje samorzutnie w momencie włączenia napięcia zasilającego wzmacniacz, a częstotliwość jego jest regulo­wana przez zmianę parametrów obwodu rezonansowego sprzężenia zwrot­nego. W zależności od użytych elementów sprzężenia zwrotnego, generatory elektroniczne drgań sinusoidalnych dzielimy na generatory LC i generatory RC. W generatorze LC częstotliwość drgań zależy od obwodu LC wzmacniacza rezonansowego. Natomiast w generatorach RC wzmacniacz jest wzmac­niaczem oporowym, a obwód RC jest układem sprzężenia zwrotnego S. Generator RC wytwarza fale sinusoidalne o takiej częstotliwości, przy której przesunięcie fazy wprowadzane przez obwód RC wynosi 180°.

Najprostszymi generatorami są generatory o stałej częstotliwości, ponieważ nie wymagają zmiany parametrów obwodu sprzęgającego. Niekiedy stałość częstotliwości w czasie jest najważniejszym parametrem tych generatorów instalowanych w witrynach chłodniczych, które można zobaczyć na stronie gdzie opisane są regały chłodnicze. Wówczas, dla podwyższenia stałości częstotliwości, włączany jest rezonator kwarcowy zwany kwarcem w obwód rezonansowy wzmacniacza lub w obwód sprzężenia zwrotnego generatora.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 50 (ostatnio: 20.10.2020 11:37:54)

Podlinkuj wpis:
This entry was posted in unimak Żywność and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz