
Prowadzenie instalacji w maszynach do produkcji chleba
Maszyny do produkcji chleba to czasem bardzo długie zespoły maszyn, które powinny być połączone siecią zasilająca i sterującą, które zazwyczaj instalowane są w odpowiednich rurkach instalacyjnych.
Przebieg mocowania jest następujący: odpowiednio wygiętą, odmierzoną, uciętą i zakończoną rurkę monter przykłada do ściany lub do podstaw uprzednio zamocowanych uchwytów. Pomocnik przytrzymuje rurkę wg wskazań montera, po czym monter zakłada w odległości 1/3 oraz 2/3 długości rurki dwa uchwyty i mocuje je do uprzednio osadzonych kołków lub klocków drewnianych. Te dwa uchwyty wystarczają do utrzymania rurki na ścianie lub suficie. Następnie montuje się pozostałe brakujące uchwyty lub klamerki. Jeżeli rurki układa się na uchwytach uniwersalnych, to należy je tak wyregulować, aby rurka przyjęła na ścianie prawidłowe położenie poziome lub pionowe.
r Mocowanie uchwytów (klamerek) w zależności od rodzaju zastosowanych kołków lub klocków dokonuje się za pomocą wkrętów do drewna, wkrętów do metali lub nakrętek nakręcanych na osadzone w murze sworznie/’
Rozmieszczenie klamerek powinno być takie, żeby rurka wspierała się na klamerce lub krawędzi muru, a nie wisiała. Przy kilku równolegle prowadzonych rurkach instalacja elektryczna obliczona jest co najmniej na kilkanaście lat pracy, stąd potrzeba wymiany rurek jest bardzo rzadka i opłaca się stosować uchwyty zbiorcze, zamiast licznych uchwytów pojedynczych.
W instalacjach natynkowych, które równie mogą zasilać maszyny do produkcji chleba dopuszcza się stosowanie puszek zbiorczych dla różnych obwodów o takim samym napięciu i zasilanych z tego samego źródła prądu, np. w obwodach siłowych zasilających kilka blisko siebie położonych silników lub w pionach budynków, z których zasila się położone obok siebie mieszkania, biura itp. Puszki zbiorcze mogą być wykonane z różnych materiałów izolacyjnych, np. winiduru, pertinaksu. Rozwiązania takie stosowane są powszechnie w instalacjach wykonywanych w rurach winidurowych lub stalowych.
Wciąganie przewodów i zakładanie osprzętu
Wciąganie przewodów w rurki jest identyczne dla wszystkich rodzajów instalacji rurkowych. Czynności przy wciąganiu są następujące:
— wepchnięcie taśmy lub drutu stalowego w rurkę,
— rozwinięcie przewodów,
— przywiązanie przewodów do taśmy,
— natarcie przewodów talkiem,
— wciągnięcie przewodów w rurki,
— obcięcie przewodów.
Długość produkowanych taśm stalowych wynosi 10 i 20 m. W celu łatwiejszego przepychania taśmy przez rurki wyposażona jest ona w zakończenie w kształcie kulki. Często zamiast taśmy stalowej używa się drutu stalowego półsprężynowego mosiądzowanego, o średnicy 1,5 mm. Na początku drutu wykonuje się wówczas oczko za pomocą kleszczy.
Aby zapobiec powstawaniu pętli przy rozwijaniu przewodów, należy:
— przy krążkach do około 10 kg umocować początek przewodu do haka, klamki itp., przełożyć ręce przez otwór krążka i obracając krążkiem w odpowiednim kierunku cofać się.
Uchwyty zbiorcze, które przy użyciu dwóch wkrętów przytrzymywać mogą dużą liczbę rurek.
Ujemną cechą uchwytów zbiorczych jest pewna trudność przy wymianie pojedynczej uszkodzonej rurki, gdyż odkręcony uchwyt powoduje zwolnienie wszystkich rurek.
– przy krążkach o wadze 10-r-25 kg można przywiązać początek przewodu jak poprzednio, a następnie toczyć krążek po podłodze, przytrzymując dłońmi tak, aby zwoje krążka nie rozsypywały się,
— przy ciężkich krążkach wygodnie jest stosować obrotnicę (kołowrotek) , na który nasadza się krążek przewodu.
Related Posts
Szczegóły wpisu:
- ID wpisu: 12544
- Tytuł: Prowadzenie instalacji w maszynach do produkcji chleba
- Adres strony: http://www.linie-do-chleba.pl
- Page Rank: N/A (stan na 22 lutego 2022 13:11)
- Kategorie: unimak Żywność
- Tagi: automat do chleba, automaty do chleba, dla piekarni, linia do chleba, linia produkcji chleba, linie do chleba, maszyna do chleba, maszyna do pieczenia chleba, maszyna produkcji chleba, maszyny do chleba, maszyny do piekarni, maszyny piekarnicze, piece do chleba, produkcja chleba, wyposażenie piekarni, zaopatrzenie piekarni
Odwiedziny botów:
- googlebot: 46 (ostatnio: 09.12.2020 03:54:42)
- yahoo: 3 (ostatnio: 08.06.2016 09:22:44)
Podlinkuj wpis: